Ahoj!!Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez niemiecki port Rostock w 1996 roku. Celem jego pomysłodawców było i jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu.

Obecnie do Baltic Sail należą: Gdańsk, Kłajpeda, Rostock, Karlskrona, Nysted, Turku, Szczecin, Sassnitz. W tym roku po raz kolejny w portach zrzeszonych w Baltic Sail odbędą się żeglarskie święta, przybliżające ich mieszkańcom i turystom, tradycje marynistyczne regionu Morza Bałtyckiego.

Zlot tradycyjnie już jest otwarty dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Celem imprezy jest integracja środowisk żeglarskich i propagowanie marynistycznego dziedzictwa Gdańska. Zlot jest dla żeglarzy okazją do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach, zdobycia kolejnych doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Baltic Sail to także wyjątkowa promocja Gdańska, zatem miasto starannie przygotowuje się do tego wydarzenia. Zlot zaplanowano w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Środowisko żeglarskie ma okazję zaprezentować się mieszkańcom i turystom, a ci mają szansę przeżyć niezwykłą morską przygodę. Wszystkie żaglowce cumujące u nabrzeża Motławy przy Targu Rybnym zostają udostępnione każdemu, kto chciałby zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu. Baltic Sail Gdańsk to także niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w rejsach po Zatoce Gdańskiej na jednym z żaglowców biorących udział w zlocie.

Gdańsk, który posiada wielowiekową tradycję morską, jest doskonałym miejscem dla tego typu imprez. Wszystkie jachty przybywające na Zlot z całej Polski i Europy cumują w marinie, w samym centrum miasta, przy ulicy Szafarnia. Z każdym rokiem gdańska marina gości coraz więcej jednostek, które doskonale wkomponowują się w architektoniczny obraz Starego Gdańska.

Baltic Sail Gdańsk odbędzie się w dniach 23-26 sierpnia 2024 roku. 
Zapraszamy do Gdańska!

Pierwszy zlot żaglowców w Gdańsku we wspomnieniach p. Andrzeja Radomskiego

1000-lecie Gdańska obchodzone w 1997 roku zapoczątkowało zloty żeglarskie w Gdańsku. Decyzją Zarządu Miasta, w samym jego sercu, pomiędzy wyspą Ołowianka a Wyspą Spichrzów, wybudowano Gdańską Marinę. 20 czerwca 1997 roku nowa przystań jachtowa przy ulicy Szafarnia  wraz z zapleczem socjalnym dla żeglarzy przy Targu Rybnym, były gotowe na przyjęcie gości. Budowę Mariny rozpoczęto już rok wcześniej. Wiadomo było, że duża część gości przybywających na obchody 1000-lecia do grodu nad Motławą, planowała podróż drogą wodną. Spodziewano się gości także z zagranicy. Wielu żeglarzy polonijnych zdecydowało się na przyjazd do Gdańska własnymi jachtami, nawet z USA.

Oprócz żeglarzy i jachtów, których miała przyjąć nowo wybudowana Marina, szykowano też nabrzeża przy Targu Rybnym. Największym problemem organizatorów od strony morskiej było przybycie siedmiu wielkich żaglowców, które prosto do Gdańska miały napłynąć z kończącego się w Goteborgu oficjalnego Zlotu Wielkich Żaglowców – The Cutty Sark Tall Ship’s Races. Ostatecznie żaglowce z „Darem Młodzieży” na czele zacumowały przy Westerplatte.  

Pierwszy zlot żaglowców „Sail Gdańsk”, który odbył się w roku obchodów 1000-lecia Gdańska, zakończył się olbrzymim sukcesem, zarówno od strony organizacyjnej, jak również z powodu licznych atrakcji dla mieszkańców oraz turystów. I chociaż Gdańska Marina pękała w szwach, a przy nabrzeżach jachty cumowały burta w burtę, to nie było nikogo, kto by nie wspominał tych wspaniałych sierpniowych dni 1997 roku z łezką w oku. Włodarze Miasta, zachęceni powodzeniem zlotu żaglowców, postanowili że przyszedł czas na morski Gdańsk, planując tym samym wydarzenie promujące dawne bogate dzieje Miasta, nawiązujące do jego bogactwa, kultury i wielowiekowej historii, zakorzenionej w tradycjach morskich. Jeszcze w tym samym roku Władze Miasta podpisały umowę na organizację Regat Wielkich Żaglowców The Cutty Sark Tall Ship’ Races w Gdańsku w lipcu 2000 roku oraz zawarły porozumienie w sprawie organizacji festiwalu morskiego pod nazwą BALTIC SAIL GDAŃSK (wraz z Karlskroną, Helsingorem i Rostokiem ).

do wydarzenia pozostało

0

miesięcy

0

dni

0

godzin

0

minut

0

sekund

Kontakt do organizatora
Fundacja Gdańska
Adres wydarzenia
  •   Podwale Staromiejskie przy Targu Rybnym
  •   Targ Rybny 1
  • Jak dojechać :  Miasteczko Zlotu znajduje się na Podwalu Staromiejskim przy Targu Rybnym. Jednostki odpływają z okolic kładki i mostu Wapienniczego. Niedzielną Paradę Żaglowców można podziwiać z molo w Brzeźnie